Списание Бизнес Клуб
Kак да обучаваме служителите във фирмите от малкия и средния бизнес – част I
Дейността на всяка фирма се движи от хората, които работят в нея. Тези хора могат толкова, колкото знаят. Това означава, че постиженията на бизнеса са в пряка зависимост от професионалните способности на мениджърите и служителите, които се формират от техните знания и умения.
Когато една фирма не търси начини за надграждане и разширяване знанията на своя екип, тя запазва състояние на статукво. В бизнеса има едно важно правило „Ако постоянно не напредваш, ти постоянно изоставаш!”
Колко силен е един бизнес зависи на първо място от екипа, който стои зад него. Поддържането на силна конкурентоспособност изисква постоянна грижа за повишаване квалификацията на служителите. А това се постига чрез регулярното им обучаване.
Повечето големи бизнес организации имат дългосрочни стратегии за обучение на персонала си. За съжаление не така стоят нещата при малките и средните фирми. Голяма част от тях не смятат за необходимо да обучават служителите си. Други правят това еднократно или много рядко – веднъж на няколко години. Само малка част от фирмите в този сегмент инвестират в регулярни обучения на екипите си. Най-честите аргументи за това са свързани с финансите или липсата на време – „Не можем да отделим средства за обучения сега.”, „Ако ги обучим и след това напуснат фирмата, ще сме си дали парите напразно.” или „Сега имаме по-важни неща от това.” и т.н.
Със сигурност обученията на персонала струват пари и изискват да се отдели време. Фирмите, които си спестяват тези средства и време обаче поставят изкуствени бариери пред своя растеж, защото както вече казахме – хората могат толкова, колкото знаят. Те няма да станат по-продуктивни, без да придобият нови знания и умения.
Практиката показва, че малките и средните фирми, които имат политика за систематично обучение на персонала си, получават множество позитиви от това, като:
- Значително по-голям растеж на бизнеса.
- По-високи печалби.
- По-голям пазарен дял.
- По-ниска себестойност на предлаганите продукти и услуги.
- Минимален спад в бизнеса по време на икономически рецесии.
- Значително по-високи нива на удовлетвореност сред клиентите им.
- Високо мотивирани служители.
- По-малко конфликти на работното място.
- Минимално текучество на персонал.
- Много по-нисък процент на грешките в работата на служителите.
Обученията на персонала могат да бъдат с най-различна насоченост, като например мениджърски умения, продажбени умения, умения за работа в екип, счетоводни стандарти, охрана на труда и други. Ролята на мениджмънта е да определи, какви знания са необходими на служителите и да им осигури съответните обучения. За целта мениджърите могат да използват различни отправни точки, като:
- Служебни задачи, които не се изпълняват на необходимото ниво – например служители, които приемат заявки от клиенти, но не се отнасят достатъчно любезно и отзивчиво към тях следва да преминат обучение за обслужване на клиенти.
- Нови неща, свързани с работата на служители – например от 1-ви януари следващата година влизат в сила промени в нормативната база, касаеща някои дейности във фирмата. Служителите, чиято работа е свързана с тези промени е необходимо да бъдат обучени на новите правила, за да се осигури тяхното спазване.
- Организационни промени в бизнеса – ако една фирма планира да въведе нови процедури за работа, тя трябва да проведе необходимите обучения на персонала, за да могат хората да усвоят и прилагат правилно тези процедури.
- Липса на добра вътрешно-фирмена комуникация – когато има чести недоразумения и конфликти между служителите, следва да се организира обучение, насочено към развитие на умения за ефективна междуличностна комуникация на работното място.
Във втората част на статията, която ще излезе в следващия брой, ще се спрем на подходящите форми и методи за обучения на служители в малките и средните фирми.